"History and Theory"International Commission for the History and Theory of Historiography (ICHTH)Piotr Kowalewski JahromiTomasz Wiśniewski
„Poznań Congress Interviews” na stronie “History and Theory” (październik 2023)
Projekt „Poznań Congress Interviews” dotyczył przeprowadzenia cyklu rozmów ze znanymi historykami i teoretykami historii w trakcie XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych, który odbył się w Poznaniu 21-27 sierpnia 2022 roku. Celem projektu było wskazanie najważniejszych tematów toczących się obecnie dyskusji dotyczących teorii i historii historiografii, zidentyfikowanie problemów i wyzwań stojących przed tymi polami badań, a także rozpoznanie ich możliwych trajektorii rozwoju. W projekcie Komisję i Sekcję Młodych reprezentowali: Piotr Kowalewski Jahromi z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz Tomasz Wiśniewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W projekcie wzięli także udział: Taynna Marino, Hugo Merlo i Dawid Rogacz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Marta Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Cykl 11 wywiadów ukazał się w wolnym dostępie na stronie „History and Theory” (październik 2023). Zapraszamy do lektury! (tutaj)
Cykl rozpoczyna rozmowa Ewy Domańskiej z Olufunke Adeboye (University of Lagos, Nigeria). Daje ona interesujący wgląd w mało znaną w Europie historiografię afrykańską, oferując także ważny wkład w dyskusje na temat geografii wiedzy i statusu tzw. prowincji epistemicznych w porównaniu z historiografią anglosaską. Kwestie te zostały również poruszone z perspektywy azjatyckiej w wywiadzie z Edwardem Q. Wangiem (Rowan University, USA i Peking University, Chiny) przeprowadzonym przez Dawida Rogacza. Kwestia prowincjonalizowania Europy stała się jedynym z tematów rozmowy z Dipeshem Chakrabartym (University of Chicago, USA) przeprowadzonej przez Tomasza Wiśniewskiego, która porusza nie tylko problemy historii eurocentrycznej i sekularnej, lecz także wprowadza w planetarną perspektywę myślenia o przeszłości.
Nowa kondycja historyczna i wyzwania dla historii więcej–niż–ludzkiej znajdują się w centrum podwójnego wywiadu – z Markiem Tammem (Tallin University, Estonia) i Zoltánem Boldizsárem Simonem (Universität Bielefeld, Niemcy) – przeprowadzonego przez Taynnę M. Marino. W dalszej części Hugo Merlo pyta o istotne trendy globalnej historiografii i epistemiczny status teorii historii w dwóch wywiadach: z Edoardo Tortarolo (Università del Piemonte Orientale, Włochy) i Estêvão de Rezende Martins (Universidade de Brasília, Brazylia).
Rozmowa Tomasza Wiśniewskiego z Kalle Pihlainenem (University of Helsinki, Finlandia) rozwija temat trwającego kryzysu historii i rozważa ucieleśnienie (embodyment) jako fundamentalnego elementu reprezentacji historycznej. Z kolei dwa wywiady przeprowadzone przez Piotra Kowalewskiego Jahromi – z Veronicą Tozzi Thompson (Universidad de Buenos Aires, Argentyna) i Antoonem De Baetsem (Rijksuniversiteit Groningen, Holandia) – poruszają temat aktualnych wyzwań dla historii i możliwych dróg wyjścia: poprzez zaufanie, profesjonalną krytykę i prawa człowieka.
Ważnym dodatkiem do tej serii teoretycznych konwersacji są rozmowy przeprowadzone przez Martę Nowak z dwoma uznanymi badaczami późnej starożytności: Michele Salzman (University of California in Riverside, USA) i Ignazio Tantillo (Università di Napoli l’Orientale, Włochy). Praktykujący historycy stosunkowo odległej przeszłości zastanawiają się w nich nad obecnym stanem historiografii jako dyscypliny akademickiej i współczesnymi trendami w historii starożytnej oraz związanymi z nimi problemami.
(Piotr Kowalewski Jahromi and Taynna Mendonça Marino, “Introduction: Global Conversations on the Future of History and Theory” – fragment)